Informacje lokalne

LogowanieLogowanie do poczty

Wprowadzanie technologii światłowodowej na terenie Psar. PDF Drukuj
Wpisany przez Mateusz Karmański   
Sobota, 28 Czerwiec 2014 16:50

 Z przyjemnością informujemy, że na terenie Psar (oraz w nie dalekiej przyszłości na terenie Babienic) trwa wprowadzanie technologii światłowodowej.

 

Zaletą tej technologii jest przedewszystkim stabilność. Wraz z wprowadzeniem tej technologii zostaną zaproponowane nowe prędkości internetu.

Cennik będzie dostępny już wkrótce!

 

Aby dowiedzieć się ciekawostek co do samej technologi wciśnij przycisk: "Więcej"

 

Information about medicaments changes frequently. So the next point is where can you find information that is useful. You can find this information swift and conveniently by going online. Certainly, you have to check with your dispenser to see whether one of these medicines is a appropriate choice for you. Many US citizens know about "http://finasteride.me/finasteride-for-women.html". What experts talk about "finasteride for women"? This recomendation is ordinary, but it can make all the difference if you need information about "propecia for women". There are many things that can result in erectile dysfunction. Prescription medications can save lives, but they can also come with unwanted side effects. It's substantial to bear in mind that not all drugs are innocent. Keep the generics away from excess moisture. For instance the liquid drugs ideally should be kept in the cooler, but it may be stored at room temperature.

 

"Aby wykorzystać impulsy świetlne do przesyłania danych na bardzo duże odległości trzeba znaleźć dla nich odpowiednią drogę, z której nie zboczą, i po której będą się dość szybko poruszać. Taką drogą są światłowody.

 

Wiadomości można sobie przekazywać na wiele różnych sposobów - choćby używając bębnów. Można też nadawać sygnały zapalając i gasząc latarnię - tak porozumiewano się na morzu (aldis). Światło jest w tym wypadku lepsze, bo szybsze od dźwięku. Ale tego typu przekazy są ograniczone terytorialnie. Naszego mrugania latarką nie zobaczy kolega mieszkający na innym kontynencie, a nawet ten oddalony o kilkadziesiąt kilometrów.

Zasada przesyłania światła używana w optyce światłowodowej była badan już za czasów królowej Wiktorii. W 1854 John Tyndall pokazał, że światło może być przenoszone przez zakrzywiony strumień wodny. Prawie trzydzieści lat później, w 1880 roku, Aleksander Graham Bell zademonstrował fotofon, który przesyłał dźwięki na zasadzie zmian strumienia światła przy odbiciu od pobudzanego dźwiękiem lustra. Światło było przesyłane do odbiornika i tam znów zamieniane na dźwięk. Pierwszy patent opisujący strukturę przezroczystych rurek służących do przesyłania obrazu uzyskali w 1920 roku Anglik John Logie Baird i Amerykanin Clarence W. Hansel.

Za ojca światłowodu uważa się jednak Niemca Heinricha Lamma, który jeszcze jako student medycyny w 1930 roku próbował użyć pęku światłowodów do obejrzenia wnętrza ciała pacjenta. Udało się, choć obraz był miernej jakości. Prób przewodzenia światła było dużo, jednak rozwój nowoczesnej technologii światłowodów zaczął się w latach 50. XX w. Przemysłowe zastosowanie laserów umożliwiło zbudowanie włókien optycznych - przekaźników przewyższających według swoich charakterystyk technicznych tradycyjne przewody. W 1970 Robert Maurer, Donald Keck i Peter Schulz użyli do przenoszenia światła krzemionki. To oni stworzyli światłowód przekazujący 65 tys. razy więcej informacji niż drut miedziany.

Aby informację można było przekazać gdzieś daleko, najpierw trzeba ją zakodować. Najbardziej znanym szyfrem jest alfabet Morse'a, składający się z dźwięków (lub błysków) krótszych i dłuższych oraz przerw pomiędzy nimi. Używając nowoczesnych technologii nośnik sygnału jest "modulowany" przez połączenie go z sygnałem wytwarzanym przez dźwięk lub obraz. Zmodulowany sygnał przesyła się do odbiornika, którego detektor oddziela sygnał informacyjny od sygnału nośnika i odtwarza dźwięk lub obraz. Do transmisji danych w światłowodach zamiast prądu elektrycznego wykorzystywane jest światło, którego źródłem jest laser lub dioda LED.

Współczesne światłowody to włókna grubością zbliżone do ludzkiego włosa, wykonane z dwóch warstw bardzo czystego szkła lub plastiku. Całkowite odbicie wewnętrzne powoduje, że sygnały świetlne nie przedostają się poza przewód. Przed uszkodzeniem całość chroni plastikowa powłoka. Informacja w postaci cyfrowej jest przekazywana jako impulsy świetlne.

Światłowody dzieli się na jedno- i wielomodowe, zależnie od ilość przesyłanych długości fali. Światłowód jednomodowy ma rdzeń o bardzo małej średnicy, w którym światło przebiega prawie wzdłuż jego osi, dlatego też dochodzi tu tylko do nieznacznego rozmycia impulsu. Światło musi być spójne, stąd jako jego źródło stosuje się laser. Włókna tego typu wykorzystuje się w telekomunikacji na długich dystansach. Bez dodatkowego wzmacniania można przesyłać nimi sygnały na odległość około 80 - 100 kilometrów.

W światłowodach wielomodowych impuls wyjściowy jest nieco zniekształcany, co skutkuje ograniczeniem prędkości transmisji i jej odległości.

Choć na co dzień nie widujemy światłowodów zbyt często, są wszędzie. Bez nich nasze życie wyglądało by zupełnie inaczej."

 

Źródło: Klik!

 

 

 

Zmieniony: Sobota, 28 Czerwiec 2014 17:15